חיפוש
  • יעל פקלר

"אחות היא פיסת ילדות שלעולם לא יכולה להיעלם"


מחקר שבו נבדקו איכות יחסי אחים בקרב ילדים עם הפרעת קשב וריכוז לעומת ילדים ללא הפרעת קשב וריכוז. במחקר השתתפו 77 ילדים עם הפרעת קשב וריכוז ו14 ילדים ללא ההפרעה ששימשו כקבוצת בקרה. היחסים בין האחים הוערכו באמצעות שלושה מדדים: דיווח של האם, דיווח עצמי ודיווח של האחים. בניתוח הדיווחים ושילוב התוצאות מצאו החוקרים שביחסים בין אחים עם הפרעת קשב וריכוז יש עליה בקונפליקטים לעומת קבוצת הביקורת. יחסים בין אחים עם הפרעת קשב וריכוז פחות חמים וקרובים. ביחסים בין אחים עם הפרעת קשב וריכוז יש יותר בעיות. המחקר מרחיב את התמונה לגבי חוסר ההתאמה החברתית והקשיים של ילדים עם הפרעת קשב וריכוז במערכת היחסים עם ההורים וכולל גם את הקשיים עם האחים.

הקושי המרכזי לדעת האחים הוא הסימפטומים ההתנהגותיים הנובעים מההפרעה והמשתלטים על חייהם. עבורם- החיים בצל ההפרעה- משמעותם היא לא לדעת מה צפוי להתרחש בכל רגע נתון ואם איזו בעיה יהיה עליהם להתמודד. הילדים תארו את חיי המשפחה שלהם כתוהו ובוהו, מלאים בעימותים ומתישים. לעולם לא יודעים למה לצפות, ולא מצפים שזה יגמר אי פעם. הילדים תארו את חיי משפחה כממוקדים באחים שלהם עם הפרעות קשב וריכוז ועל צורך מתמיד להסתגל להפרעה ולהשפעות השליליות שהיו לה עליהם ועל חיי המשפחה.

בהדרכת הורים עולה פעמיים רבות הנושא של אחים. אנו עושים תהליך ועבודה סביב נושא זה, המטרה ליצור חיי משפחה רגועים ומאוזנים כמה שניתן, לצייד את המשפחה בכלים לרגעי משבר ובעיקר ליצור מרחב אישי ורגשי לכול בני המשפחה.

כאן בשבילכם יעל פקלר מרכז אגם

12 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול