חיפוש
  • יעל פקלר

חודש המודעות להפרעות קשב וריכוז

אוקטובר הוא חודש המודעות להפרעות קשב וריכוז! נשאלתי לא פעם "יעל למה צריך חודש של מודעות, הרי נדמה שכולם מאובחנים היום"..

חודש המודעות נועד לאפשר למידה והבנה של הפרעת קשב וריכוז, למרות שהדור של היום יותר במודעות ויש שיח רחב סביב הנושא, עדיין יש ילדים שלא מאובחנים, או ילדים שמאובחנים באופן שגוי ותפיסות מוטעות לגבי קשב וריכוז

אמונה 1 – ADHD אינה קיימת באמת ואין לה בסיס רפואי

מחקרים שבחנו את הקשר בין מבנה המוח לתפקוד שלו בהפרעות קשב וריכוז מצאו שמעורבות בכך שני מוליכים עצביים (חומרים כימיים שיוצרים תקשורת בין תאי עצב): אפינפרין, שמוכר יותר בשם אדרנלין, ודופמין. שינויים ברמות שלהם במוח מובילים להופעת קשיי קשב וריכוז. הסימפטומים העיקריים הם חוסר קשב, אימפולסיביות ולעתים, היפראקטיביות.

אמונה 2- ככל שילדים עם ADHD גדלים, ההפרעה הולכת ודועכת

הפרעת קשב וריכוז אינה עוברת, מבוגרים לומדים פעמיים רבות לנהל את הפרעת הקשב והריכוז, כמו כן בשלות רגשית ושינוי מסגרת (סיום לימודים, צבא ועוד) מאפשר שינוי של הצרכים הנדרשים. ילדים אשר לא טופלו פגיעים יותר כמבוגרים לדיכאון, חרדות ושימוש בחומרים ממכרים. לעתים קרובות הם חווים קשיים בקריירה, קשיים כלכליים ו/או קשרים זוגיים כושלים.

אמונה 3- רק לבנים יש ADHD

ב15 שנים האחרונות מחקרים המשווים בין בנים ובנות בעלי הפרעת קשב מגיעים לאותה מסקנה : הפרעת הקשב קיימת אצל בנות באותה שכיחות, אך בד"כ עם תופעות קצת שונות, והגיל של הזיהוי הראשוני מאוחר יותר. הפרעות קשב וריכוז אצל בנות יגיעו פעמיים רבות עם "הופעות" שונות משל הבנים בעיקר סביב רגישות ופגיעות גבוהה.

אמונה 4- אנשים שיש להם הפרעות קשב וריכוז הם לא חכמים

פעמים רבות, לאנשים עם הפרעת קשב יש אינטיליגנציה שהיא מעל הממוצע. למעשה, אנשים מוכרים רבים שהגיעו להישגים מרשימים בעבר נחשבים לכאלה שהיה להם הפרעת קשב וריכוז- לדוגמה – בנג’מין פרנקלין, לינקולן, סלבדור דאלי, אלברט אנשטיין, מייקל פלפס ומייקל ג’ורדן

יעל פקלר מרכז אגם#קשבוריכוז #חודשהמודעותלהפרעותקשבוריכוז #מרכזאגם

36 צפיות0 תגובות