חיפוש
  • יעל פקלר

חשיבה אסוציאטיבית בקרב ילדים בעלי קשב וריכוז

ילדים רבים עם הפרעת קשב וריכוז החשיבה שלהם אסוציאטיבית, הם יתארו קפיצה ממחשבה למחשבה.. קושי לעקוב אחרי המחשבות... מחשבות שגורמות לאי נעימות וחרדה..

במהלך השנים שמעתי מנערות ונערים- "לפעמיים אני לא יודע איך הגעתי למחשבות האלו ואני מנסה לחזור אחורה כדי להבין" "לפעמיים מרוב מחשבות אני לא יודעת במה לבחור" "זה כמו להיות בחנות ממתקים ולא לדעת מה את רוצה"

אחד מהכלים שאני מלמדת ילדים וילדות, נערים ונערות הוא יצירת סדר במחשבות וברגשות, התחברות לכאן ועכשיו , החזרת המודעות להווה.

כמובן שלא נרצה לאבד לגמרי את היכולת הזאת, חשיבה אסוציאטיבית היא גם חשיבה יצירתית שעוזרת בפתרון בעיות וביצירת רעיונות נהדרים.

אך מה קורה כאשר ילד או ילדה זקוקים להיות בבהירות עם המחשבות בזמן למידה או בפתרון בעיות ממוקד? 1. בעת למידה- כתיבה יכולה לעזור 2. יומן אישי- יומן שבו ניתן לכתוב את כל המחשבות, הרגשות וכול מה שעובר בראש ללא שיפוטיות ובמרחב אישי 3. ניהול רשימת משימות עוזר להתפקס במשימה שמולך- את המשימות מומלץ לפרק לגורמים ולתת משימות כדי ליצור סדר 4. תרגול של מיינדפונלס- קשיבות לכאן ולעכשיו. חיבור לעצמי ולמודעות של מה עובר עליי ומהן המחשבות שלי 5. יצירת עוגנים- לבקש מהסביבה הקרובה לעזור ולסמן.

ורעיונות נוספים הילדים מביאים בעצמם למרחב הטיפולי, פתרונות שמדויקים ונכון עבורם#מרכזאגם #קשבוריכוז

5 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול